Mail från Per-Mo'bile Quick Man "Magnus" och matte Frida

Här kommer några av de racebilder som "Magnus" matte Frida Sjögren
tagit under söndagen vid Per-Mo'bile helgen..

Koncentration bakom buren!

Full fart framåt!!!

!
Kamp om trasan!





Genrep av Whippet Sprint på Per-Mo'bile-helgen!

Igår söndag testade vi en ny tävlingsform, Whippet Sprint, och såväl PM-hundar
som gästande andra whippar deltog och 33 whippar startade!
Vi körde samtliga vovvar en i taget med täcke och munkorg ur buren och det klockades en tid på alla hundar!
Utefter denna tid som hunden fått utan påverkan av störande hundar lottades semifinaler. Det blev 8 stycken eftersom Ester lämnade WO för att komma till Södertälje i vettig tid!
Dessa semifinaler kördes utan tid och första och andra-placerade vovvar gick till final!
Vilket innebar att vi hade 4 finaler även dessa utan tider!!!

D-final;
Manne, Boss, Uno och Lisa

C-final;
Lolly, Sara, Ulma och Mira

B-final
Isak, Ginni, Zazoo och Kajsa

A-final
Pepsi, Pinto, Poker och Uffe



Per-Mo'bile Uffe the Urchin

Uffe håller som bäst på att träna för sin Whippet Race licens!
En viktig del i den är fotograferingen, den klarade Uffe av i lördags!
Tack Marie Sandberg, kennel Mibisan, för lån av fin bild!!

Uffe har i stort sett klarat av alla delarna i sin Whippet Race träning
Bur, munkorg och annan hund!!!
Bra jobbat Stina!!!

Lure coursing!

Vi fick mail från stolt matte Eva som tagit sin Ville, SVch (Svensk Viltspårchampion) Per-Mo'bile Perfect Diamond till Lure Coursingprov för första gången och VILKET RESULTAT!!! "Bara" ½ poäng från certpoäng och en 9 placering bland 80 hundar!
image416
GRATTIS till honom och hans familj samt till övriga duktiga Per-Mo'bilevovvar på plats!

Jag plockade fram en gammal bild på Ville som vi fick oss tillsänd i samband med att Ville blev viltspårchampion!
Ville är kullbror med vår Maja och därmed "morbror" till senast Z-kullen!!!

Resultat från Larv "saxat" från Whippetklubbens hemsida;
Re: Larv, SvVk/v nat. 20080527 2008-04-30 20:22:44 Kompletta resultat
1. SuCh & DkCh KbhV-2007 Adagio Captured Sunshine, T cert, LC-Championat & BIR (86,5 p).
2. SuCh Adagio Tainted Love,T cert (83,5 p).
3. Airescot Cyber Dragon, H cert (83 p).
4. Schaudt's Luna, T cert (83 p).
5. Let's Run Free as Air, T cert (83 p).
6. Falconcrag Adagio Radio (Imp GB), T cert (82,5 p).
7. Lawtons Eurythmics, T cert (82,5 p).
8. The Rattigans Cat Ballou, T (82 p).
9. S(v)Ch Per-Mo?bile Perfect Diamond, H (82 p).
10. Idomic?s El Luca Toni, H (82 p).

11. Torshammarens Vinga, T (81 p).
12. Siprex Vita, T ( 81 p).
13. Mac Bell?s Catch Me If You Can, H (80,5 p).
14. Swaara Eight Line Poem, T (80,5 p).
15. Mibisan?s Miss Cherimoya, T (80 p).
16. S & NLCCh Hot Isle Great Gandalf, H (80 p)
17. SuCh, S & N LCCh Adagio Just Whistle, T (79,5 p).
18. Grändens Lord, H (79,5 p).
19. Grändens Betty Mc Beal, T (79,5 p).
20. Wikellis Special Free Soul, H (79,5 p).

21. Trillik, H (79,5 p) skadad.
22. NorduCh Klenod?s Qhavat, H (79 p)
23. Let?s Run In The Garden, H (79 p).
24. Mibisan?s Mr Sunsapote, H (79 p).
25. S, Fin & NLCCh S(v)Ch Tuulikellon Cherico, T (79 p).
26. Fortezzas Envy Me Gucci, T (79 p).
27. Mibisan?s Miss Jisebel, T (78,5 p).
28. Mibisan?s Mr Bacchus, H (78,5 p)
29. Burnt Sienna Clark Street, H (78,5 p).
30. Kardemumma, H (78 p).

31. Grändens Mc Adam, H (78 p).
32. Catch Ups Winnie?s Magic Wand, H (78 p).
33. Gazolin O?Connor, H (78 p).
34. SLC & S(v)Ch Torshammarens Bronja, T (77,5 p).
35. Mibisan?s Mr Bignay, H (77,5 p).
36. Rhetsgis Johnnie Walker, H (77,5 p)
37. Pompeca?s Sweet Spring Sapphire, T (77,5 p)
38. Idomic?s El Tikka Paste, T (77 p).
39. Häradssvedens Bless, T (77 p).
40. Let?s Run Magical Garden, T (77 p).

41. Airescot Sporting Fest, H (77 p).
42. S(v)Ch Adagio Magic Love, H (77 p).
43. Divici Andy Warhol, H (77 p).
44. SuCh DkCh Per-Mo?bile Jack Blunt, H (76,5 p).
45. Idomic?s El Togipie, T (76,5 p).
46. Adagio Sun Tears, T (76,5 p).
47. Albicans Music Man, H (76,5 p).
48. Schaudt?s Nova, T (76 p).
49. SuCh Khalibadh Solglimt, H (76 p).
50. Hot Isle Daughter of Darkness, T (76 p).

51. Per-Mo?bile Raise A Native, H (76 p).
52. Torshammarens Lucifer, H (76 p).
53. SLCCh Hot Isle Irish Influence, T (76 p).
54. Per-Mo?bile Dashing David, H (76 p).
55. Blinky Bill V. Dia-Robinne (NL), H (76 p).
56. Redlook Justus, H (76 p).
57. Colorpoint V. Dia-Robinne (NL), H (76 p) Skadad.
58. S(v) Ch Idomic?s El Peperoni, H (75,5 p).
59. Skyborne Emerald-Action, H (75,5 p).
60. Per-Mo?bile Ally Mc Beal, T (75,5 p).

61. Belara Play Madonna, T (75,5 p).
62. Magic Colour Scented Silhouette, T (75,5).
63. Wikellis Ciara O?Milo, T (75,5 p).
64. The Rattigans Airstep, T (75 p).
65. Westmount Jazza, T (75 p).
66. Hot Isle Imperial Irelander, H (74,5 p).
67. Inner Circles Better of Alone, H (74,5 p).
68. Carmodey Coral Dawn, H (74,5 p).
69. Play A While Solstaden, T (74 p).
70. Silent Kaze Artloving Rouge, H (74 p).

71. Hot Isle Goodness Gracious, T (73,5 p)
72. Tappinskis Dull And Dozy, H (73,5 p).
73. SuCh Khalibadh Majsol, H (73 p).
74. Airescot Scented Silver, T (73 p).
75. The Rattigans Eye of The Tiger, H (72,5 p).
76. Airescot Primetime, H (72 p).
77. Pompecas Summer Tuxedo Sapphire, H (72 p).
78. Swaara Northern Light, T (71 p).
79. Pompeca?s Herrgårds Frun, T (71 p).
Divici Anna Ancher, T (0)

Fina racebilder...

image396

Fler bilder från träningen 20 april finns på
http://tiawr.blogspot.com/

TACK Tobbe som lånat sina bilder till oss!


RSS 2.0